ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 4-1 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ, #22η «Πρώτοι και καλύτεροι οι γαλαζοκίτρινοι»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Ντάλσιο. Συγκεκριμένα, οι γαλαζοκίτρινοι χρειάστηκαν 34' λεπτά, ώστε να κάνουν το 1-0 κόντρα στους Πολεμιδιώτες. Ο Ντάλσιο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, μετά από ασίστ του Μαρκίνιος, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 1-0.

Δεν άργησε να έρθει η ισοφάριση για την Καρμιώτισσα, με τον "δικό" μας  Κατσαντώνη να παίρνει "δώρο" από τις διαδοχικές καραμπόλες της μπάλας, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπέλετς και απλά πλάσαρε για το 1-1. Γκολ που δεν πανηγύρισε σεβόμενος την ομάδα της καρδιάς του.

Στο δεύτερο μέρος ο Σατσιάς έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, για δεύτερο διαδοχικά παιγνίδι, αφού βρήκε δίχτυα στο 54'ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σούσιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Γιάννη να πιάνει δυνατό βολέ και να κεραυνοβολεί τον Άντος για το 2-1 του Θρύλου.

Ο Ντονγκαλά στο 59' πέτυχε το νταμπλ γκολ της βραδιάς και το 3-1, με κοντινό πλάσε,  εκμεταλλευόμενος την δεύτερη ασίστ του Μαρκίνιος.

Αυτή δεν ήταν ωστόσο, η τελευταία κουβέντα της ομάδας των Σα Πίντο / Ντομίνγκες, η οποία δεν έμεινε στα τρία τέρματα, αλλά πέτυχε και τέταρτο στο 77' με τον εκπληκτικό Κωνσταντίνοφ. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα και άρτι αφιχθείς στο παιγνίδι, Μεχρί, σέντραρε μπαλιά ακριβείας στον Βούλγαρο που ήταν μέσα στην περιοχή και με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας, υπογράφοντας μία μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα».

- Νούμερα που ενδιαφέρουν...

Πρώτοι σε ασίστ οι Marquinhos, Ndongala και Dalcio με 7.

Στον αγώνα με την Καρμιώτισσα ο Μαρκίνιος έδωσε 2 ασίστ κι ο Ιρανός Μεχρί μία, την πρώτη του στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 8. Ακολουθεί ο Kvilitaia με 5.

Στον αγώνα με την Καρμιώτισσα, ο Ντάλσιο πέτυχε δύο τέρματα που είναι ρεκόρ καριέρας, ενώ ο Σατσιάς πέτυχε τέρμα για δεύτερο συνεχόμενο παιγνίδι.

Τρεις διαφορετικοί σκόρερ πέτυχαν τα 4 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

19 διαφορετικοί σκόρερ (τα δύο από αυτογκόλ) πέτυχαν τα 49 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Ο Κωνσταντίνοφ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον -13 τέρματα. Ακολουθεί η Πάφος με -15.

Απόλλων και Εθνικός πέτυχαν τα περισσότερα τέρματα κατά του ΑΠΟΕΛ, από 3 γκολ.

Ο Δώνης αγωνίστηκε για 10ατο συνεχόμενο ματς.

Ο Πέτροβιτς έχει συνολικά 7 κίτρινες κάρτες. Μετά την 8η και κάθε επόμενη κάρτα θα χάνει ένα παιγνίδι. (όλες οι κάρτες διαγράφονται πριν από τα πλέϊοφς).

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής με το απόλυτο «22 στα 22» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 2,212 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ανέβηκε ο Georgi Kostadinov με 1,739 λεπτά σε 19 αγώνες.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 4-1 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών, Στάδιο ΓΣΠ Τρίτη, 30.01.2024 / 19:00, 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA. Cablenet sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ.

MVP:

DALCIO GOMES

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον DALCIO ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Σατσιάς, Marquinhos, Kostadinov, Mehri, Ndongala, Susic, Villafanez, Kvilitaia, Chebake.

ΝΤΑΜΠΛ ΓΚΟΛ:

1X2 DALCIO GOMES, το πρώτο στην καριέρα του.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (19ος αγώνας στον πάγκο. 17 στο πρωτάθλημα και 2 κύπελλο).

Ricardo Sa Pinto 30ος επίσημος αγώνας στον ΑΠΟΕΛ.

22 στο πρωτάθλημα: 16 νίκες, 3 ήττες, 3 ισοπαλίες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

2 στο κύπελλο: 1 νίκη, 1 ήττα.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

4,000

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cablenet sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Primetel και  Cytavision

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΔΩΝΗΣ -  WILSON - KVILITAIA - MEHRI - CHEBAKE- SARFO.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

71' SAEID MEHRI > - < LUCAS VILLAFANEZ

71' GIORGI KVILITAIA > - < TOMANE

76' ISSAM CHEBAKE > - < MATEO SUSIC

81' WILSON > - < DIEUMERCI NDONGALA

81' ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ > - < MARQUINHOS

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΑΠΟΕΛ - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC (c) - Σατσιάς - DVALI - PETROVIC - SUSIC - KOSTADINOV - DALCIO - NDONGALA - VILLAFANES - MARQUINHOS - TOMANE - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΔΩΝΗΣ -  WILSON - KVILITAIA - MEHRI - CHEBAKE- SARFO.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΒΡΟΝΤΗΣ - BEN - CRESPO - Cipriano - Maioli - FAWAZ - JEFTE VITAL.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας - ΑΕΚ Λάρνακας, Στάδιο ΓΣΠ Λευκωσία, Δευτέρα, 05.02.2024 / 19:00, 23η  αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, Cablenet sports one HD.