TAYTOTHTA ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΡΗΣ, 25η αγωνιστική «Βάφτηκε «γαλαζοκίτρινο» το ντέρμπι κορυφής»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής στο ΓΣΠ, το οποίο… βάφτηκε «γαλαζοκίτρινο».

Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο επικράτησε με 1-0 του Άρη στο γήπεδο της πρωτεύουσας, σε αναμέτρηση για τη 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος πρώτης κατηγορίας της ΚΟΠ.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν το μοναδικό γκολ με υπέροχη ατομική ενέργεια του Ντιμερσί Ντογκαλά στο 20' όταν βγήκε φάτσα με τον κήπερ του ΑΡΗ, από την μαγική ασίστ του Βιγιαφάνεζ, πλάσαρε και σκόραρε.

Ισορρόπησαν στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε η ένταση, οι  δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα ο πολύ καλός Ιταλός διαιτητής να μοιράσει 2 κόκκινες και 8 κίτρινες κάρτες, συν άλλες 2 σε μέλη των τεχνικών επιτελείων των δύο ομάδων. Ξεχωριστή εμφάνιση του Βιτ Μπέλετς (μας το χρωστούσε) που κράτησε ζωντανή την ομάδα σε τρεις μεγάλες επεμβάσεις.

- Νούμερα που ενδιαφέρουν...

17η νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σε ασίστ ο Ndongala με 8. Ακολουθούν Dalcio και Marquinhos με 7.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 8. Ακολουθούν ο Ndogal, ο Kvilitaia και ο Chebake με 5.

20 διαφορετικοί σκόρερ (τα τρία από αυτογκόλ) πέτυχαν τα 53 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον -16 τέρματα.

Απόλλων και Εθνικός πέτυχαν τα περισσότερα τέρματα κατά του ΑΠΟΕΛ, από 3 γκολ.

Ο Δώνης αγωνίστηκε για 13ο συνεχόμενο ματς, ως αλλαγή.

Ο Πέτροβιτς συμπλήρωσε 9 κίτρινες κάρτες και χάνει τον τελευταίο αγώνα με την  Δόξα καθώς και έναν εκ των δύο πρώτων αγώνων στα Πλέϊοφς με την Ανόρθωση ή με την ΑΕΚ.

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής με το απόλυτο «25 στα 25» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 2,514 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ο Georgi Kostadinov με 1,937 λεπτά σε 21 παιγνίδια.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 1-0 ΑΡΗΣ Λεμεσού, Πέμπτη, 15.02.2024 / 20:00, Στάδιο: ΓΣΠ. 25η  αγωνιστική  Πρωταθλήματος CYTA, Cablenet sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ

MVP:

Dieumerci Ndongala

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον Dieumerci Ndongala ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα, με μόλις μια ψήφο διαφορά από τους Giorgi Kvilitaia και Radosav Petrović που ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

BELEC, SUSIC, KOSTADINOV, DVALI, JEFTE, DALCIO, MARQUINHOS, VILLAFANEZ, ΔΩΝΗΣ.

5 Άρης

2 σε μέλη του τεχνικού επιτελείου των 2 ομάδων.

1 ΑΝΤΡΕΑΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

1 SLOBODAN UROSEVIC  - ΑΡΗΣ (Δευτ. Κίτρινη)

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Ricardo Sa Pinto 33ος επίσημος αγώνας στον ΑΠΟΕΛ.

25 στο πρωτάθλημα: 17 νίκες, 5 ισοπαλίες 3 ήττες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

2 στο κύπελλο: 1 νίκη, 1 ήττα.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

9,700

[Απαγορεύεται η παρουσία φιλάθλων των φιλοξενούμενων ομάδων στους εκτός έδρας αγώνες].

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cablenet sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Primetel και Cytavision.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

84' >SAEID MEHRI / DALCIO GOMES

84' >ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ / MARQUINHOS

91' >KINGSLEY SARFO / LUCAS VILLAFANEZ

91' >TOMANE / GIORGI KVILITAIA

96' >ANGEL CRESPO / DIEUMERCI NDONGALA

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

VID BELEC - SUSIC - DVALI - PETROVIC - JEFTE VIDAL
KOSTADINOV - DALCIO - NDONGALA - VILLAFANEZ - MARQUINHOS
KVILITAIA (c) - WILSON - CHEBAKE - CRESPO - TOMANE - SARFO - MEHRI - ΔΩΝΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΚΙΤΤΟΣ - BEN - CIPRIANO - MAIOLI - FAWAZ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ.

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ:

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

Δόξα Κατωκοπιάς  - ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, 26η αγωνιστική, Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου - 19:00, Στάδιο Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης, Cytavision sports one HD.