ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΕΚ 1-2 ΑΠΟΕΛ (5η - β' φάση) «Η κακή συνήθεια που έφερε την… ανατροπή»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«ΑΠΟΕΛ: Η κακή συνήθεια των τελευταίων ματς που έγινε… βαρίδι! Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως δέχεται νωρίς γκολ και αυτό ουσιαστικά τον «σκοτώνει», όμως, στον αγώνα με την ΑΕΚ ήταν αλλιώς, βρήκε δύναμη και έβγαλε αντίδραση, με αποτέλεσμα μέσα σε επτά λεπτά να ισοφαρίσει με τον Τομανέ με το πρώτο άγγιγμα του στη μπάλα (μέχρις εκείνη τη στιγμή) και με στριφτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, από την άψογη εκτέλεση φάουλ του Ντιμερσί Ντονγκαλα να γράψει το 1-1.

Στη συνέχεια πήρε την νίκη με τον Γκογκολέζο σούπερ σταρ Ντογκαλά από την εντυπωσιακή μπαλιά του Τάσου Δώνη στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ.

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό στατιστικό είναι ότι για πρώτη φορά φέτος "γυρίζει" παιγνίδι, και τι παιγνίδι, ματς έξι πόντων που τον εδραίωσε στη πρώτη θέση με 4 και 5 βαθμούς προβάδισμα από την ΑΕΚ και τον Άρη αντίστοιχα.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΕΚ Λάρνακας 1-2 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας, 5η αγωνιστική, Β' Φάση, Α' Όμιλος, Κυριακή, 31.03.2024 - 17:00, Στάδιο AEK Aρένα, Primetel sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΑΕΚ Αρένα.

MVP:

Dieumercy Ndongala

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον NDONGALA ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα, με μόλις μια ψήφο διαφορά από τον δεύτερο ΔΩΝΗ.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Δώνης, Σατσιάς, Kvilitaia, Marquinhos, Chebake, Jefte Vital, Dvali, Petrovic, Dalcio, Kostadinov, Mehri.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Belec, Susic, Villafanez.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Tomane.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ:

ΑΕΚ 1-1 ΑΠΟΕΛ

41' MARQUINHOS, 1

77' ORTIZ, 1

ΓΚΟΛ:

ΑΕΚ 1-2 ΑΠΟΕΛ

9' TONGYA HEUBANG 1-0
79' MANUEL TOMANE 1-1
85' DIEUMERCI NDONGALA 1-2

RICARDO SA PINTO

Ο Ricardo Sa Pinto μετρά 39 επίσημους αγώνες στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

31 στο πρωτάθλημα με 20 νίκες, 6 ισοπαλίες και 5 ήττες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

2 στο κύπελλο: 1 νίκη, 1 ήττα.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

50 Φίλαθλοι στην ονομαστική λίστα του ΑΠΟΕΛ.

[Απαγορεύεται η παρουσία φιλάθλων των φιλοξενούμενων ομάδων στους εκτός έδρας αγώνες].

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Primetel sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Cytavision και Cablenet.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

49' >ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ - <LUCAS VILLAFANEZ

66' >SAEID MEHRI - <MARQUINHOS

75' >GIORGI KVILITAIA - <GEORGI KOSTADINOV

88' >MATEO SUSIC - <DIEUMERCI NDONGALA

88' >ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ - <ANTONIO TOMANE

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΕΚ Λάρνακας:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC (c) - CHEBAKE - DVALI - PETROVIC - JEFTE

KOSTADINOV - DALCIO - NDONGALA - VILLAFANEZ - MARQUINHOS

TOMANE - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΔΩΝΗΣ - MEHRI - SARFO - SUSIC - MAIOLI - KVILITAIA - WILSON - FAWAZ - CIPRIANO.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

CRESPO - BEN - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΚΙΤΤΟΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ, 6η αγωνιστική - Β' φάση, Κυριακή 07/04/2024 - 17:00, Παγκύπριο πρωτάθλημα ΚΟΠ, Στάδιο ΓΣΠ Λευκωσία, Cablenet sports one HD.