ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: Ομόνοια 1-1 ΑΠΟΕΛ, 1η αγ. - Β' φάση «Ισόπαλο το ντέρμπι, του πήρε τη μπουκιά από το στόμα»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Ισόπαλο το ντέρμπι αιωνίων: ΟΜΟΝΟΙΑ 1-1 ΑΠΟΕΛ. Ακυρώθηκε κανονικό γκολ του ΑΠΟΕΛ. Αύξησε τη διαφορά των βαθμών ο ΑΠΟΕΛ από τη δεύτερη ΑΕΚ στους 3 βαθμούς που έχει αγώνα λιγότερο. Το Κίτιον παίζει τη Δευτέρα (13/3) με τον "σύμμαχο" του Απόλλωνα που του έκανε δώρο πέρσι τη δεύτερη θέση και την έξοδο του στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο... 1-1 έμειναν η Ομόνοια και ο ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής των πλέϊοφς, έπειτα από ένα ματς με ένταση, δύο ακυρωθέντα γκολ μέσω VAR (οφσάιντ η Ομόνοια / κανονικό το γκολ του ΑΠΟΕΛ) και δύο αναγκαστικές αποχωρήσεις για τους γαλαζοκίτρινους, λόγω τραυματισμών των Σούσιτς και Κωνσταντίνοφ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 44ο λεπτό, από την εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνεζ, ο Κρέσπο με κοντινή προβολή μέσα από την μικρή περιοχή σκόραρε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ "έμεινε στα αποδυτήρια" κι ο Μιλόγεβιτς αδυνατούσε να βοηθήσει την ομάδα από τον πάγκο, με αποτέλεσμα ο Αυγουστή να τον κέρδισε κατά κράτος. Η Ομόνοια επέστρεψε με μεγαλύτερες αξιώσεις και ισοφάρισε με τον Παναγιώτου στο 84' μετά από τραγική αμυντική λειτουργία και τον Μπέλετς θεατή της φάσης».

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2022/2023:

ΟΜΟΝΟΙΑ 1-1 ΑΠΟΕΛ, Σάββατο, 11.03.2023 / 19:00, Παγκύπριο Πρωτάθλημα Cyta (1η αγωνιστική, β' φάση) Α’ όμιλος, Στάδιο ΓΣΠ, Primetel sports HD - Twitter/apoelgroup

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Sarfo, Ferrari, Susic, Dalcio, Macheda, Chebake, Efrem, Dvali, Daushvili.

ΟΜΟΝΟΙΑ 1-1 ΑΠΟΕΛ

44' Crespo 0-1

85' Παναγιώτου 1-1

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Sozza Simone, Ιταλία / VAR ο Maggioni Lorenzo, Ιταλία.

ΠΑΓΚΟΣ:

CHRISTODOULOU - TSILIGGIRIS - DVALI - EFREM - DAUSHVILI - CHEBAKE - SATSIAS - ELIA - BEN - MARQUINHOS - YIANNACOU - NDONGALA

ΑΛΛΑΓΕΣ:

81' μέσα ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ / έξω MATEO SUSIC

81' μέσα ISSAM CHEBAKE / έξω GIORGI KVILITAIA

87' μέσα LASHA DVALI / έξω LUCAS VILLAFANEZ

97' μέσα MURTAZ DAUSHVILI / έξω GEORGI KOSTADINOV

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC - SUSIC - KARO - CRESPO - FERRARI - DALCIO - COSTADINOV - SARFO VILLAFANEZ - MACHEDA - KVILITAIA - CHRISTODOULOU - TSILIGGIRIS - DVALI - EFREM - DAUSHVILI - CHEBAKE - SATSIAS - ELIA - BEN - MARQUINHOS - YIANNACOU - NDONGALA

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΔΩΝΗΣ - ΓΟΥΙΛΕΡ - ΘΕΟΔΩΡΟΥ - Κίττος, Κουπεπίδης, Dubravanu, Σταύρος Γεωργίου.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

2η αγωνιστική - Β' φάση ΑΠΟΕΛ - ΠΑΦΟΣ FC, στάδιο ΓΣΠ, Παρασκευή 19:00 - 17/03/2023, Παγκύπριο πρωτάθλημα ΣΥΤΑ. Cablenet sports1 HD.

Η Άεκ αντιμετωπίζει τον ΑΡΗ εκτός έδρας.