ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-0 ΑΠΟΕΛ, 1η αγ.-Playoffs «Κόλλησαν στο «Χ» Κυρία και Θρύλος»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, 0-0, και έχασαν ευκαιρία να βελτιώσουν τη βαθμολογική τους συγκομιδή.

Στο Στάδιο "Αντώνης Παπαδόπουλος", Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0, παρά τις πολλές, χαμένες ευκαιρίες για μεν την Ανόρθωση στο Α' μέρος, για δε τον ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη.

Η Ανόρθωση απομακρύνεται από το ευρωπαϊκό εισιτήριο, μέσω πρωταθλήματος, και ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε, αν κέρδιζε, να ανοίξει την ψαλίδα από τον Άρη στους έξι βαθμούς,

Ο ΑΠΟΕΛ έψαχνε τη νίκη στον πρώτο από τους 10 τελικούς σε μια καυτή και αφιλόξενη έδρα όπως είναι το ΠΑΠ, είχε όμως ένα πολύ κακό πρώτο μέρος. Έπαιξε πολύ καλύτερα και με ρίσκο στο δεύτερο ημίχρονο αναζητώντας το κάτι παραπάνω δίχως όμως να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του. Είχε την άνεση να βάλει μεγαλύτερη ένταση με τις αλλαγές στο 2ο ημίχρονο χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν έφτασε σε αυτό που ήθελε καθώς παρέμεινε στην 1η θέση, όχι μακριά όμως από τους διώκτες του, τέσσερις βαθμούς από τον Άρη και πέντε από την ΑΕΚ.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

Ανόρθωση 0–0 ΑΠΟΕΛ, Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 - 16:00, #27η (1η αγωνιστική - β' φάση του Πρωταθλήματος ΚΟΠ), Στάδιο ΠΑΠ «Αντώνης Παπαδόπουλος», Cablenet sportone HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΠΑΠ «Αντώνης Παπαδόπουλος» Αγίων Αναργύρων.

MVP:

Vid Belec.

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον Σλοβένο τερματοφύλακα VID BELEC ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα, γιατί κράτησε την εστία μας ανέπαφη σε αρκετές περιπτώσεις.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Petrovic, Susic, Dvali, Chebake, Ndongala, Εφραίμ, Δώνης, Sarfo,Kvilitaia.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Jefte Vital, Tomane, Villafanez, Marquinhos, Kostadinov.

RICARDO SA PINTO

Ο Ricardo Sa Pinto μετρά 35 επίσημους αγώνες στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

27 στο πρωτάθλημα με 18 νίκες, 6 ισοπαλίες και 3 ήττες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

2 στο κύπελλο: 1 νίκη, 1 ήττα.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

.50 με λίστα.

[Απαγορεύεται η παρουσία φιλάθλων των φιλοξενούμενων ομάδων στους εκτός έδρας αγώνες]

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cytavision sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Cablenet και Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΚΙΤΤΟΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - MEHRI - NDONGALA - SARFO - TOMANE - CHEBAKE - MAIOLI - CIPRIANO.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

28' >ISSAM CHEBAKE <GEORGI KOSTADINOV

73' >DIEUMERCI NDONGALA <LUCAS VILLAFANEZ

73' >KINGSLEY SARFO <GIORGI KVILITAIA

87' >ANTONIO TOMANE <ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ

87' >ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΦΡΑΙΜ <MARQUINHOS

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ:

Προπονητής David Gallego (Ισπανία).

Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορρέα, Μακούν, Τιουνέ, Τεχέρα, Τσίκο, Φερέιρα, Περέα, Καστέλ.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

VID BELEC - SUSIC - DVALI - PETROVIC - JEFTE VIDAL - KOSTADINOV - DALCIO - ΔΩΝΗΣ - VILLAFANEZ - MARQUINHOS - KVILITAIA (c) - ΚΙΤΤΟΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - MEHRI - NDONGALA - SARFO - TOMANE - CHEBAKE - MAIOLI - CIPRIANO.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - CRESPO - BEN - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - ΒΡΟΝΤΗΣ - FAWAZ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - Πάφος FC, #28η (Β' Φάση - 2η Αγωνιστική - Playoffs) Κυριακή 03/03/2024 | 17:00, Στάδιο ΓΣΠ, Cablenet sportsone HD, Παγκύπριο πρωτάθλημα ΚΟΠ.