ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΟΕΛ 2-2 ΑΕΚ, 23η αγ. «Γκέλαρε ο ΘΡΥΛΟΣ... ισοΒΑΡίστηκε στο τέλος από την ΑΕΚ»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Ισόπαλος ο Θρύλος με την τεράστια κλοπή δύο βαθμών από το ΒΑΡ, υπέρ της Άεκ.

Ο ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλος 2-2 στο ΓΣΠ με αντίπαλο την Άεκ Λάρνακας και πήρε ένα σπουδαίο βαθμό. Σπουδαίος!! ΝΑΙ!!!, φτάνει να αναλογισθεί κανείς τα όσα γίνονται σε βάρος της ομάδας μας από την επιτροπή διαιτησίας και τον Πρόεδρο της ομοσπονδίας Κούμα. Διοίκηση και Πρόεδρος Πετρίδης, ανήμποροι να ανακόψουν το αντιΑΠΟΕΛίστικο μένος των πάντων, αρκούνται σε απλές φωνασκίες μέσω ανούσιων ανακοινώσεων... κάποτε έγιναν μέχρι και πορείες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε να είναι καλύτερος και η Σκάλα αρκέστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Ο Τβάλι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4'ο λεπτό. Παρά το προβάδισμα, δημιούργησε κι  άλλες ευκαιρίες με τον Βιγιαφάνεζ, Μαρκίνιος και τον Κβιλιτάϊα χωρίς ευστοχία.

Στην επανάληψη η Σκαλιώτες μπήκαν πιο δυνατά όμως δίχως να έχουν χάσει κάποια αξιόλογη φάση ενώ οι γαλαζοκίτρινοι χτυπούσαν στην κόντρα! Ο Ντάλσιο είχε σουτ στο στόχο με τον Πίρι-Πίρι το παπίρι να την αγγίζει και να καταλήγει στο δοκάρι. Ο Τσεμπάκ είχε κεφαλιά στο στόχο με τον Σάντσιεζ  να την αποκρούει πάνω στη γραμμή του τέρματος. Η Σκάλα ισοφάρισε με τον Σκοπιανό που μπήκε ως αλλαγή σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας μας σε 1-1.

Όσο ο χρόνος περνούσε ο ΑΠΟΕΛ πίεζε για το γκολ και το πέτυχε με πισινό τακουνάκι του Πέτροβιτς στο 82' μετά από κόρνερ. Σημ. η ΚΟΠ το έδωσε ως αυτογκόλ στον Μιλίσεβιτς. Ο χρόνος πλησίαζε προς στο τέλος και Σκάλα πίεζε για την ισοφάριση κάτι που ήρθε στο το 86ο λεπτό με την παρέμβαση του ΒΑΡ να ανατρέπει την αρχική απόφαση του διαιτητή με σκόρερ την νέα αλλαγή του Μπεν Σιμόν, Σάντσιεζ. Τσεκ ματ οι δύο αλλαγές του Ισραηλίτη, σκόραραν και οι οι δύο, σε αντίθεση με τους δικούς μας που αποσυντόνισαν την ομάδα παρά την βοηθήσουν.

- Νούμερα που ενδιαφέρουν...

Πρώτοι σε ασίστ οι Marquinhos, Ndongala και Dalcio με 7.

Πρώτος σκόρερ ο Marquinhos με 8. Ακολουθεί ο Kvilitaia με 5.

Δύο διαφορετικοί σκόρερ πέτυχαν τα 2 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

20 διαφορετικοί σκόρερ (τα τρία από αυτογκόλ) πέτυχαν τα 51 τέρματα του ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με μείον -15 τέρματα. Ακολουθεί η Πάφος με -17.

Απόλλων και Εθνικός πέτυχαν τα περισσότερα τέρματα κατά του ΑΠΟΕΛ, από 3 γκολ.

Ο Δώνης αγωνίστηκε για 11ατο συνεχόμενο ματς, ως αλλαγή.

Ο Πέτροβιτς έχει συνολικά 7 κίτρινες κάρτες. Μετά την 8η και κάθε επόμενη κάρτα θα χάνει ένα παιγνίδι. (όλες οι κάρτες διαγράφονται πριν από τα πλέϊοφς).

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής με το απόλυτο «23 στα 23» ο τερματοφύλακας, Vid Belec, με 2,309 αγωνιστικά λεπτά. Δεύτερος ανέβηκε ο Georgi Kostadinov με 1,836 λεπτά σε 20 αγώνες.

Ο Άρης συνεχίζει να απολαμβάνει το σπρώξιμο όλων, πλησίασε στους -2 από τον ΑΠΟΕΛ.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας 2-2 ΑΕΚ Λάρνακας, Στάδιο ΓΣΠ Λευκωσία, Δευτέρα, 05.02.2024 / 19:00, 23η  αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, Cablenet sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΓΣΠ.

MVP:

Georgi Kostadinov

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον Georgi Kostadinov ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα, στη δεύτερη θέση ο Radosav Petrović.

1-1 IVAN TRICKOVSKI, 78'.

2-1 HRVOJE MILICEVIC (Αυτογκόλ), 84', [Petrovic].

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

Υπηρεσιακός προπονητής ο Jose Domingues (20ος αγώνας στον πάγκο. 18 στο πρωτάθλημα και 2 κύπελλο).

Ricardo Sa Pinto 31ος επίσημος αγώνας στον ΑΠΟΕΛ.

23 στο πρωτάθλημα: 16 νίκες, 4 ισοπαλίες, 3 ήττες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

2 στο κύπελλο: 1 νίκη, 1 ήττα.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

7,000

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cablenet sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Primetel και  Cytavision.

ΠΑΓΚΟΣ:

JEFTE - WILSON - TOMANE - SARFO - MEHRI - ΔΩΝΗΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΕΦΡΑΙΜ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ - ΚΙΤΤΟΣ - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

75' >TOMANE - <GIORGI KVILITAIA

75' >SAEID MEHRI - <LUCAS VILLAFANEZ

82' >JEFTE VITAL - <MATEO SUSIC

82' >ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΤΣΙΑΣ - <ISSAM CHEBAKE

90' >ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ - MARQUINHOS

ΕΝΔΕΚΑΔΑ άεκ Λάρνακας:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ:

BELEC - CHEBAKE - DVALI - PETROVIC - SUSIC - KOSTADINOV - DALCIO - NDONGALA - VILLAFANEZ - MARQUINHOS - KVILITAIA (c)

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

BEN - CRESPO - CIPRIANO - MAIOLI - FAWAZ - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ, 24η αγωνιστική, παγκύπριο πρωτάθλημα cyta, στάδιο άλφα-μέγα Λεμεσός, 19:00 - 11/02/2024 ΚΥΡΙΑΚΗ, Cytavision sports one HD.