ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ 2-1 ΑΠΟΕΛ, 3η-β' φάση, «Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε αλλά έχασε τελικά»

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ:

«Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε αλλά έχασε τελικά με 2-1 από τον ΑΡΗ και συνεχίζει την δύσκολη πορεία του προς το τίτλο. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ανατρέψει την ήττα, ωστόσο οι Αρηανοί κράτησαν το τρίποντο ως το τέλος. Παρά την προσπάθεια του, παρά την επιμονή του και τη μεγάλη δίψα που είχε για να κερδίσει επιτέλους στο άλφα μέγα, ο ΑΠΟΕΛ δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα στη Λεμεσό, με 2-1.

Μια στιγμή έλλειψης συγκέντρωσης αρκούσε για να τον τιμωρήσει, με τον Γκομίς να σκοράρει στο 23' και να δίνει το προβάδισμα στον ΑΡΗ. Ο Μαγιαμπέλλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 32' για να έρθει η αποβολή του Πέτροβιτς μετά από δέκα λεπτά και ο ΑΠΟΕΛ να αναγκαστεί να συνεχίσει με 10 παίκτες.

Ο Κβιλιτάϊα απάντησε ακριβώς στο 65', με την άμυνα του ΑΡΗ να κάνει τη λάθος μεταβίβαση και τον Γεωργιανό να βρέθεται μόνος στα αντίπαλο μισό και αφού κέρδισε τον αντίπαλο κήπερ πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του.  Ο ΑΠΟΕΛ τα έδωσε όλα για την ισοφάριση, αλλά δεν ήταν αρκετό. Στις καθυστερήσεις ο Τομανέ με κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Δώνη, βρήκε το δοκάρι του Άλβες και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA 2023/2024:

Άρης Λεμεσού 2–1 ΑΠΟΕΛ, 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta, Στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ Λεμεσός, Κυριακή 10/03/2024 - 19:00, Cytavision sports one HD.

ΓΗΠΕΔΟ:

Στάδιο ΑΛΦΑΜΕΓΑ, Λεμεσός.

MVP:

VID BELEC

Η συντακτική ομάδα επέλεξε τον VID BELEC ως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:

Kvilitaia, Dalcio, Kostadinov, Δώνης.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:

Chebake, Susic, Ndongala, Tomane, Sarfo,

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Petrovic, Dvali, Jefte Vital, Marquinhos, Villafanez, Mehri.

RICARDO SA PINTO

Ο Ricardo Sa Pinto μετρά 37 επίσημους αγώνες στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

29 στο πρωτάθλημα με 19 νίκες, 6 ισοπαλίες και 4 ήττες.

6 στην Ευρώπη: 4 νίκες, 2 ήττες.

2 στο κύπελλο: 1 νίκη, 1 ήττα.

ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΑΠΟΕΛ:

50

[Απαγορεύεται η παρουσία φιλάθλων των φιλοξενούμενων ομάδων στους εκτός έδρας αγώνες]

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ:

Cytavision sports one HD με αναμετάδοση από τις πλατφόρμες Cablenet και Primetel.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΔΩΝΗΣ - MEHRI - SARFO - TOMANE - CHEBAKE - MAIOLI - WILSON - CIPRIANO.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

43' > ISSAM CHEBAKE / LUCAS VILLAFANEZ

68' > ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΩΝΗΣ / MARGUINHOS

82' > SAEID MEHRI / DIEUMERCI NDONGALA

82' > ANTONIO TOMANE / GIORGI KVILITAIA

82' > KINGSLEY SARFO / GEORGI KOSTADINOV

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟΕΛ:

BID BELEC - SUSIC - DVALI - PETROVIC - JEFTE VITAL - KOSTADINOV - DALCIO - NDONGALA - VILLAFANEZ - MARQUINHOS - KVILITAIA (c) - ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ - ΕΦΡΑΙΜ - ΣΑΤΣΙΑΣ - ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ - ΔΩΝΗΣ - MEHRI - SARFO - TOMANE - CHEBAKE - MAIOLI - WILSON - CIPRIANO.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:

CRESPO - BEN - ΒΡΟΝΤΗΣ - ΚΙΤΤΟΣ - ΚΑΤΤΙΡΤΖΙΗΣ - FAWAZ - ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ:

ΑΠΟΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ, 4η αγωνιστική - Πλέϊοφς, Παγκύπριο πρωτάθλημα ΚΟΠ, Στάδιο ΓΣΠ, Σάββατο - 16:00, 16/03/2024, Cablenet sports one HD.